Menu

Dane kontaktowe

gok(at)stanislawow.pl

ul.Rynek 31, 05-304 Stanisławów

Kontakt: +48 25 757 50 07

Aktualności

Inauguracja Stanisławowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

W niedzielę, 14 stycznia, odbyła się uroczysta inauguracja nowo powstałego Stanisławowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Podczas immatrykulacji indeksy odebrało ponad 50 osób. Wykład inauguracyjny wygłosił dr inż. Piotr Michalak.

Jak się walczy o marzenia, to one się spełniają
Ideą UTW jest kształcenie przez całe życie, uaktywnienie osób będących na emeryturze, rencie, niepełnosprawnych, samotnych, nie z własnej woli pozbawionych pracy w celu nabywania przez nich nowych i doskonalenie posiadanych umiejętności. Stanisławowski Uniwersytet Trzeciego Wieku jest jednym z nielicznych w powiecie mińskim. - Jestem szczęśliwa, że powstał w naszej gminie Uniwersytet Trzeciego Wieku. Tym bardziej się cieszę, że został on utworzony w tak dla nas ważnym i szczególnym czasie – w okresie obchodów 500-lecia nadania praw miejskich dla Stanisławowa. Uniwersytet Trzeciego Wieku jest miejscem, gdzie jesteście mile widziani i akceptowani bez żadnych zastrzeżeń i warunków wstępnych. Otrzymaliście indeksy, w których będziecie dokumentować swoją obecność w wykładach i spotkaniach o różnorodnej tematyce poszerzających wasze horyzonty i wiedzę oraz ciekawych wyjazdach. Będziecie rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Jest jeden warunek powodzenia: wyjdźcie z domu z pozytywnym nastawieniem, pozostawiając w nim choroby, złe nastroje i kłopoty dnia codziennego. Otwórzcie się na innych ludzi, zaoferujcie im swoją przyjaźń i towarzystwo. Wasza obecność tutaj utwierdza mnie w przekonaniu, że podjęliśmy słuszną decyzję o powołaniu UTW. Ze swojej strony mogę obiecać, że dołożę wszelkich starań, by była to dla was przestrzeń otwarta. Będę wspólnie z pracownikami Gminnego Ośrodka Kultury wspierać, jak tylko będę mogła, wasz uniwersytecki rozwój i waszą integrację – powiedziała podczas inauguracji Kinga Anna Sosińska, wójt gminy Stanisławów, pod której patronatem działa SUTW.

W programie inauguracji było m. in. artystyczne wykonanie Gaudeamus igitur przez Natalię Dymecką – absolwentkę UMCS w Lublinie na Wydziale Artystycznym o specjalności edukacja artystyczna w zakresie sztuk muzycznych i specjalizacji dyrygentura i prowadzenie zespołów, byłą solistkę Teatru Muzycznego w Lublinie. W części swój debiutancki występ miała Akademia Śpiewu z Gminnego Ośrodka Kultury w Stanisławowie prowadzona pod jej kierunkiem. W dalszej części inauguracji odbyła się uroczysta immatrykulacja studentów trzeciego wieku dokonana przez wójt gminy Stanisławów Kingę Sosińską, marszałek Janinę Ewę Orzełowską, Tadeusza Gałązkę – burmistrza miasta i gminy Dobre, Waldemara Zbytka – przewodniczącego Rady Gminy Stanisławów, wieloletniego przewodniczącego Zrzeszenia Studentów Polskich, jednocześnie prezesa Fundacji Warszawski Instytut Bankowości oraz Łukasza A. Wawryniuka – dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Stanisławowie, określanego tego dnia dy-rektorem. Każdy ze słuchaczy otrzymał indeks oraz biret zamówiony specjalnie na tę okoliczność. Łącznie ponad 50 osób zostało członkami SUTW. Najstarszy z nich ma 83 lata, zaś najmłodszy – 56 lat. - Patrząc na was, za każdym razem w głowie mi przechodzi taka myśl – chciałabym być tak jak wy, chciałabym być tak pełna energii. Chciałabym, aby ten uśmiech, który dzisiaj widzę, był zawsze. I żebym ja również miała taki uśmiech jak wy. Ja od was bardzo dużo się uczę – uczę się tego, jak ważne jest, abyśmy godnie się starzeli i pokazywali wszystkim naokoło, że senior to nie jest smutas, senior to nie jest ten, który będzie siedział i tylko narzekał. Senior to jest Ktoś, kto ukłoni się, pouczy, ale też pobędzie razem, chętnie, w sposób pożyteczny, zagospodarowuje swój czas wolny, by był on jak najpiękniej wypełniony – powiedziała marszałek Janina Ewa Orzełowska, matka chrzestna SUTW.

Artystyczne wykonanie "Gaudeamus igitur" przez Natalię Dymecką – absolwentkę UMCS w Lublinie na Wydziale Artystycznym o specjalności edukacja artystyczna w zakresie sztuk muzycznych i specjalizacji dyrygentura i prowadzenie zespołów

Ambitne cele
Celem działalności SUTW jest umożliwienie jego uczestnikom realizowania według własnych możliwości swoich pasji i marzeń w gronie osób o wspólnych zainteresowaniach, w sposób atrakcyjny, pożyteczny i radosny, dobrowolny udział w zajęciach (bez egzaminów, zaliczeń, ocen), tak, aby dawały zadowolenie i satysfakcję. - Ważne jest także prowadzenie edukacji w różnych dziedzinach nauk, w szczególności w zakresie kultury i sztuki, nauk humanistycznych, społecznych, ekonomicznych, technicznych, medycyny, nauk o Ziemi i wszechświecie oraz aktywizacja społeczna osób trzeciego wieku poprzez uczestnictwo w różnych formach życia społecznego. Podejmiemy działania zmierzające do nawiązania i zacieśnienia więzi i kontaktów osobistych między mieszkańcami regionu (w tym z mińskim UTW), szczególnie pomiędzy osobami starszymi i młodym pokoleniem. Celem naszego UTW będzie także upowszechnianie wiedzy o Ziemi Stanisławowskiej oraz współpraca z samorządami, instytucjami i organizacjami pozarządowymi, z krajowymi i zagranicznymi uniwersytetami trzeciego wieku oraz ich międzynarodową federacją, ze szkołami wyższymi, palcówkami naukowo-badawczymi – wyjaśnia Łukasz A. Wawryniuk, p. o. dyrektora GOK-u w Stanisławowie.

Na zdjęciu przemawia za mównicą Kinga Anna Sosińska, wójt gminy Stanisławów, pod której patronatem działa UTW

Stanisławowski Uniwersytet Trzeciego Wieku ma już swoich opiekunów. Koordynatorem SUTW została Justyna Iwanicka – animator kultury w stanisławowskim GOK-u, zaś jej zastępcą koordynatora – Anna Gajc. – Stawiamy na autonomię naszego UTW – dodaje K. Sosińska. W poniedziałek, 22 stycznia, odbędzie się spotkanie, podczas którego członkowie SUTW zdecydują czy ukonstytuują się Rada Słuchaczy, Rada Programowa i fundusz UTW. Opracują i zatwierdzą też regulamin oraz podejmą decyzje o stworzeniu sekcji stałych i dokonają wyborów starostów. - Fundacja, której jestem prezesem, czyli Warszawski Instytut Bankowości, została dziś partnerem Stanisławowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Będziemy wspierać uniwersytet w różnych zakresach. Cieszę się również dlatego, że od początku tej kadencji wspólnie z panią marszałek Ewą Orzełowską i panią wójt Kingą Sosińską, i wspólnie z tymi, którzy aktywnie działają w naszej gminie – rozwijamy tę działalność społeczną. Bez aktywności mieszkańców nie byłoby aktywności większości polskich gmin – zdradził Waldemar Zbytek, przewodniczący Rady Gminy Stanisławów, wieloletni przewodniczący Zrzeszenia Studentów Polskich, prezes Fundacji Warszawski Instytut Bankowości.

W wydarzeniu wzięli udział także: Piotr Pustoła – radny pow. mińskiego, Hanna Pietrzyk – sekretarz gminy Stanisławów, Natalia Leszczyńska – dyrektor Gminnego Ośrodka i Biblioteki w Dobrem, Janusz Wieczorek – kierownik Referatu Oświaty w UG w Stanisławowie oraz Anna Słowik – prezes OSP w Stanisławowie i sekretarz Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Stanisławowie. Po przerwie na poczęstunek odbył się wykład inauguracyjny wygłoszony przez dr. inż. Piotra Michalaka pt. Bezpieczne życie Seniorów to podstawa. Po wykładzie wszyscy otrzymali kamizelki odblaskowe z logotypem Mazowsze – serce Polski oraz wpis do indeksu poświadczający uczestnictwo w wykładzie.

Wspólne zdjęcie uczestników inauguracji

Seniorów przybywa
W roku akademickim 2021/2022 w badaniu statystycznym GUS-u wzięły udział 552 uniwersytety trzeciego wieku. Funkcjonowały one w ramach różnych form organizacyjno-prawnych. Łącznie do UTW uczęszczało 86.609 osób. Najwięcej UTW było w woj. mazowieckim. - Cieszę się, do tej liczby dojedzie jeszcze jeden UTW – właśnie nasz, stanisławowski. Jeden w nielicznych w powiecie mińskim – podsumowała swoje przemówienie K. Sosińska.

Jak podają kolejne statystyki GUS-u, populacja ludzi starszych w Polsce, w tym również na terenie powiatu mińskiego i gminy Stanisławów, w najbliższych latach systematycznie wzrasta. Pozostaje jednak nadal otwarta, istotna, zarówno z jednostkowego, jak i społecznego punktu widzenia, trudno poddająca się pozytywnym rozwiązaniom, kwestia godnego zabezpieczenia czasu wolnego osób starszych oraz zwiększenie aktywności Seniorów. Dzieje się tak nie bez powodu: coraz liczniejsza populacja, w okresie starości stan zdrowia ulega z reguły pogorszeniu, znaczącej części osób w wieku podeszłym dotyczy zjawisko pauperyzacji, wynikające z mniejszych dochodów po przejściu na emeryturę, spada prestiż społeczny seniorów związany z pełnionymi wcześniej rolami społecznymi, następuje obniżenie potrzeb ludzi starszych oraz ich samooceny. Blisko 30% społeczeństwa gminy Stanisławów (dokładnie 28%) stanowią osoby 55+. Dłużej żyją kobiety, liczba mieszkańców maleje, społeczeństwo się starzeje. 

Stanisławowski Uniwersytet Trzeciego Wieku wypełni między innymi tę lukę dla edukacji osób 55+, godnie zabezpieczy ich czas wolny oraz zwiększy jeszcze bardziej ich aktywność. Organizatorami wydarzenia byli: Kinga Anna Sosińska – wójt gminy Stanisławów oraz Łukasz A. Wawryniuk – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Stanisławowie wraz z pracownikami.

O uroczystej inauguracji Stanisławowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku czytaj także na: zyciesiedleckie.pl, podlasie24.pl, tygodniksiedlecki.com, eska.pl.

Wróć

Odnośniki

Informacje kontaktowe

Chmura tagów